Είμαι πρόσκοπος!

Περισσότερα
4 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19141 από lilian
Είμαι πρόσκοπος! δημιουργήθηκε από lilian
Είμαι πρόσκοπος…

Όχι, δεν τραβολογάω καμία γιαγιά να την περάσω απέναντι. Ούτε εθνικιστικές εξάρσεις με πιάνουν. Ούτε θεούσα είμαι…
Κάτι η στολή, κάτι τα σύμβολα, δεν σας παρεξηγώ που έχετε λάθος εντύπωση. Θα ήθελα όμως να αποκαταστήσω τη φήμη του παιδιού με τα κοντά παντελόνια…

Είμαι πρόσκοπος σημαίνει μαθαίνω από μικρός τη φιλία και την ομαδικότητα. Μοιράζομαι με την ομάδα μου τις ίδιες εμπειρίες, τις ίδιες υποχρεώσεις, το ίδιο παιχνίδι, το ίδιο φαγητό, την ίδια σκηνή. Μαθαίνω να τακτοποιώ το χώρο μου, τα ρούχα μου, να πλένω το πιάτο μου, να συμμετέχω δίκαια σε δραστηριότητες. Να βγάζω την ενέργειά μου σαν φυσιολογικό παιδί παρέα με άλλα παιδιά. Να μην αποβλακώνομαι στην τηλεόραση και στις παιχνιδομηχανές, να ζω αληθινά…

Είμαι πρόσκοπος σημαίνει αγαπώ τη φύση, την προστατεύω αλλά και την απολαμβάνω. Περιμένω με αγωνία την επόμενη εξόρμηση για περπατήσω, να αναρριχηθώ, να ψάξω το μονοπάτι με την πυξίδα μου, να μαγειρέψω με απλούς τρόπους και μετά να νυχτώσει να διαβάσω τον ουρανό, τους αστερισμούς. Να πω και να ακούσω ιστορίες, να τραγουδήσω, να χορέψω και ύστερα κουρασμένος να κοιμηθώ όσο προλάβω για να σηκωθώ πρωί να δω την ανατολή και να ξεκινήσει ξανά η περιπέτεια…

Είμαι πρόσκοπος σημαίνει μαθαίνω να χρησιμοποιώ τεχνικές, δεξιότητες, εμπειρίες. Σημαίνει ακόμα να βάζω στόχους και να τους πετυχαίνω, να ξεπερνάω κάθε φορά τα όριά μου, να γίνομαι καλύτερος….

Είμαι πρόσκοπος σημαίνει ταξιδεύω, γνωρίζω ανθρώπους, νοοτροπίες, συνήθειες, πολιτισμούς και κάνω φίλους από όλο τον κόσμο…

Είμαι πρόσκοπος σημαίνει είμαι εθελοντής. Βοηθώ. Προσφέρω…

Ο προσκοπισμός είναι μια μεγάλη αγκαλιά, πέρα από χώρες και θρησκείες, χρώμα, ηλικίες… Μια μεγάλη αγκαλιά ανοιχτή σε όλους!

www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=24066

Last edit: 4 Χρόνια 7 Μήνες πριν by lilian.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #19829 από Butterfly93
Απαντήθηκε από Butterfly93 στο θέμα Είμαι πρόσκοπος!
Στην περιοχη μου δεν μπορω να βρω αν υπαρχει σχετικη ομαδα,ηθελε η αδερφη μου να στειλει τον γιο της.Ειχα φιλο απο την σχολη που παντα ελεγε το ποσα πολλα εφοδια πηρε στην ζωη του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.334 δευτερόλεπτα